31 październik 2013

Kurs bhp czy odrębne szkolenie p.poż. dla wyznaczonych pracowników ?

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

779017_11538772Dzisiaj kilka słów prawdy na temat zasad kształcenia zawodowego w tak zwanym popularnym trybie on-line lub inaczej e-learningu. Mamy w tym zakresie zupełnie nowe ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 1632).
Musicie wiedzieć, że jakiekolwiek kwalifikacje, które mają znaczenie w procesach zawodowych, zdobywa się wyłącznie na podstawie tego rozporządzenia. Tak lubiane przez wszystkich „certyfikaty” nie istnieją w prawnym obiegu szkolnictwa zawodowego. Jedynie stosowne „zaświadczenie” wg wzoru z tego rozporządzenia, może potwierdzać nabycie wiedzy oraz umiejętności i ma wagę formalną w obiegu prawnym.
A teraz najważniejsze, te zaświadczenia są tak skonstruowane w swojej formie, że zdecydowana większość firm i firemek tzw. „w teczce”, działających sferze szkoleń bhp, w zasadzie nie może się nimi posługiwać, jeżeli jednocześnie nie są podmiotami działającymi w systemie oświatowym. Czyli nie mają statutu, zasad prawnych funkcjonowania, nie są zarejestrowane w Systemie Informacji Oświatowej oraz nie zatrudniają faktycznie kadry wyspecjalizowanej ze stosownymi uprawnieniami zawodowymi do kształcenia innych, czyli kwalifikowanych wykładowców dziedziny bhp. W poprzednim wydaniu odsłony wcześniejszego przepisu z roku 2006 i jego nowelizacji, jednoznacznie uchylonego tym nowym, nie było takiego rygoru i wiele firm gospodarczych, bezpodstawnie posługiwało się zaświadczeniami MEN, chociaż nigdy nie były podmiotami działającymi w systemie oświaty.
Obecnie taka praktyka jest niemożliwa, jeżeli faktycznie dany podmiot gospodarczy nie działa jednocześnie w systemie oświaty.
To ważne, aby wiedzieć, że typowe szkolenia okresowe z dziedziny bhp, nadal mogą być realizowane przez podmioty, które się tym zajmują, oczywiście pod prawnymi warunkami.
Te wyłączenia dotyczą jedynie kształcenia wykładowców i instruktorów dziedziny bhp na kursach i instruktażach, doskonalenia w zakresie I-szej pomocy przedmedyczne, oraz szkoleń p. poż. pracowników wyznaczonych do działań w zakresie zapobiegania pożarom i ewakuacji.
Już słyszę głosy oburzenia, że przecież te zagadnienia poruszane są na szkoleniach okresowych BHP i z grupy pracowników tamże przeszkolonych można sobie wyznaczyć takie osoby. Niestety tak się składa, że zmiany do Kodeksu Pracy w tym zakresie jednoznacznie wspominają o wyznaczeniu i odrębnym przeszkoleniu tematycznym. Pomijam już okoliczność, że okresowe szkolenie bhp odbywa się czasami i jeden raz na 3 czy też 5 lat. W każdym zakładzie może dojść do zmian osobowych, lub też osoby wyznaczone utracą zaufanie pracowników ( wyznacza się ich bowiem po konsultacjach z przedstawicielami pracowników lub wszystkimi pracownikami) albo/i na skutek choroby staną się nieprzydatne. Mogą oczywiście i same oświadczyć pozostałym pracownikom, że utraciły cechy umożliwiające działania w tym obszarze i tym samym pracodawca nie może ich zmusić do takich czynności, jeżeli nie będą miały poparcie innych pracowników. Co wówczas robić jeżeli mamy nowych pracowników, często się zmieniających, zatrudnianych na umowy zlecenia, za każdym razem organizować szkolenia okresowe bhp ?. To cieszy oczywiście firmy szkoleniowe ale i też kosztuje pracodawcę, który zleca takie szkolenia. Jest jeszcze jeden aspekt, o którym wszyscy zapominają. Wyznaczenie pracowników i ich przeszkolenie, jest obowiązkiem prawnym wynikającym z kodeksu pracy. Nie może go egzekwować Państwowa Straż Pożarna, która jednak sprawdza czy jakiejkolwiek szkolenia p.poż. się odbywają dla wszystkich pracowników i innych zatrudnianych na zlecenia ( PSP nie rozróżnia tutaj takich osób, wszyscy zatrudniani to pracownicy), oraz czy w Instrukcjach Bezpieczeństwa Pożarowego są zapisy o osobach wyznaczonych do działań w zakresie zapobiegania pożarom i ewakuacji. Poza tym dla ubezpieczycieli, brak wyznaczenia i przeszkolenia pracowników, jest jednoznaczne zarzutem nie spełnienia wymogów zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego i z potencjalnym ubezpieczeniem, po pożarze, można się pożegnać.
Zapewniam Was, że ubezpieczyciel nie będzie się zastanawiał czy kurs bhp to to samo co szkolenie p.poż. wyznaczonych pracowników do działań w zakresie zapobiegania pożarom i ewakuacji. Jak dojdzie do pożaru i nie uda się go stłumić w zarodku albo nie sprosta się zadaniom prawidłowej ewakuacji i zginą ludzie, będzie starał się skutecznie wyłączyć swoją odpowiedzialność ubezpieczeniową.
Podczas szkoleń BHP na temat pożarów w ramowym programie, który w bardzo sporadycznym zakresie jest przez pracodawców zwiększany godzinowo, na te zagadnienia przeznaczono jedną godzinę lekcyjną czyli 45 minut dla stanowisk robotniczych i niewiele więcej dla administracji biurowej i innych pracowników, których można w przeciwieństwie do robotników, szkolić w ramach samokształcenia. Ciekawe jak to w ramach samokształcenia można skutecznie w prostej prezentacji składającej się z kilku slajdów, nauczyć szkolnego posługiwania się gaśnicą, zorganizowania i przeprowadzenia ewakuacji, zapoznania się z technikami gaszenia pożarów, ich kwalifikacją, zagrożeniami towarzyszącymi, zasadami prawidłowego posługiwania się treściami Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego i wieloma innymi zagadnieniami, na które w dawnych czasach, jak szkolenia p.poż. były obowiązkowe bo całe mienie było społeczne a nie prywatne, poświęcano nie mniej niż 5 godzin.
Kurs organizowany przez podmioty oświatowe , musi być zgodny z rozporządzeniem, a poniżej przytaczam, kilka jego postanowień. Resztę dopowiedzcie sobie sami – czy szkolenie bhp załatwia szkolenie osób wyznaczonych ??. Jest jeszcze jedna ważna sprawa. Jakiekolwiek doskonalenia w sferze pracowniczej muszą odbywać się w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy oraz MEN, do których się one odwołują . Zatem papierki pt. „certyfikat” kolrowe i twarde – nie stanowią żadnej wartości, jeżeli były wydane przez osobę fizyczną ( może i nawet z kwalifikacjami czynnego strażaka lub w stanie spoczynku), albo tzw. firmę szkoleniowa albo jakieś stowarzyszenie ( zarabiające na swojej nazwie ). Tylko podmioty systemu oświatowego mogą wydawać wiążące zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych do czynności celowych.
Warto zapoznać się z przepisami Kodeksu Pracy a szczególnie tymi: Art. 102. Kwalifikacje zawodowe pracowników wymagane do wykonywania pracy określonego rodzaju lub na określonym stanowisku mogą być ustalane w przepisach prawa pracy przewidzianych w art. 77’1′- 77’3′, w zakresie nie uregulowanym w przepisach szczególnych.
Art. 103 1. § 1. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
A tutaj zapisy z rozporządzenia MEN.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: placówce – należy przez to rozumieć placówkę kształcenia ustawicznego i placówkę kształcenia praktycznego, o których mowa w art. 2 pkt 3a ustawy (oświatowej );
Kształcenie ustawiczne prowadzi się w następujących formach pozaszkolnych:
§ 3. Kształcenie ustawiczne prowadzi się w następujących formach pozaszkolnych:
1) kwalifikacyjny kurs zawodowy;
2) kurs umiejętności zawodowych;
3) kurs kompetencji ogólnych;
4) turnus dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
5) kurs, inny niż wymienione w pkt 1-3, umożliwiający uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
§ 19. 1. Podmioty prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, o których mowa w § 3 pkt 1-4, zapewniają:
2) odpowiednie pomieszczenia wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające prawidłową realizację kształcenia;
3) bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki;
4) warunki organizacyjne i techniczne umożliwiające udział w kształceniu osobom niepełnosprawnym;
5) nadzór służący podnoszeniu jakości prowadzonego kształcenia.
2. Podmioty prowadzące kursy, o których mowa w § 3 pkt 5, zapewniają kadrę dydaktyczną posiadającą kwalifikacje zawodowe odpowiednie do rodzaju prowadzonego kształcenia oraz spełniają wymagania określone w ust. 1 pkt 2-5.
§ 18. 1. Kurs, o którym mowa w § 3 pkt 5, może być prowadzony przez placówkę lub ośrodek.
2. Osoba, która ukończyła kurs, o którym mowa w § 3 pkt 5, otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu tego kursu. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
Podmioty prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych, zapewniają:
-odpowiednie pomieszczenia wyposażone w sprzęt i pomoce dydaktyczne umożliwiające prawidłową realizację kształcenia;
-bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki;
-warunki organizacyjne i techniczne umożliwiające udział w kształceniu osobom niepełnosprawnym;
nadzór służący podnoszeniu jakości prowadzonego kształcenia.
Częstotliwość zajęć na kursie, o którym mowa w § 3 pkt 5, określa podmiot prowadzący ten kurs.
§ 20.
4. Częstotliwość zajęć na kursie, o którym mowa w § 3 pkt 5, określa podmiot prowadzący ten kurs.
6. Podmioty prowadzące kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zapewniają:
1) dostęp do oprogramowania, które umożliwia synchroniczną i asynchroniczną interakcję między słuchaczami lub uczestnikami a osobami prowadzącymi zajęcia;
2) materiały dydaktyczne przygotowane w formie dostosowanej do kształcenia prowadzonego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość;
3) bieżącą kontrolę postępów w nauce słuchaczy lub uczestników, weryfikację ich wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, w formie i terminach ustalonych przez podmiot prowadzący kształcenie;
4) bieżącą kontrolę aktywności osób prowadzących zajęcia.
7. Podmioty, o których mowa w ust. 6, są obowiązane zorganizować szkolenie dla słuchaczy lub uczestników przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, dotyczące metod i zasad kształcenia oraz obsługi wykorzystywanego oprogramowania.
8. Zaliczenie kształcenia prowadzonego z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie może odbywać się z wykorzystaniem tych metod i technik.
9. Wymiar godzin zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość określa podmiot prowadzący kształcenie ustawiczne z wykorzystaniem tych metod i technik.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

  • Młodzi Chińczycy wściekli na swój rząd. Bolesna reforma na horyzoncie 26 lipca 2024
    Propozycja podniesienia wieku emerytalnego w Chinach wywołała burzę w mediach społecznościowych. Jak podaje Financial Times, młodsze pokolenia ostro krytykują ten pomysł. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że zmiana jest konieczna ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenie systemu emerytalnego.
  • Afera w ARP. Były zarząd bez absolutorium. Będzie zawiadomienie do prokuratury 26 lipca 2024
    Walne zgromadzenie akcjonariuszy nie udzieliło absolutorium byłemu zarządowi Agencji Rozwoju Przemysłu na czele którego stał Cezariusz Lesisz - W sprawie wykrytych w ARP nieprawidłowości mają zostać złożone doniesienia do prokuratury - poinformowała Agencja.
  • Bank Rosji drastycznie podnosi stopy procentowe. Gospodarka napędzana wojną zbyt rozgrzana 26 lipca 2024
    Bank Rosji podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej z 16 do 18 proc. To drastyczny ruch, który ma na celu walkę z rosnącą inflacją. Decyzja ta jest odpowiedzią na przegrzewającą się wojenną gospodarkę i konsekwencje lawinowego wzrostu wydatków budżetowych.
  • Pomyłka księgowych w Pentagonie. Poszło o pomoc dla Ukrainy 26 lipca 2024
    Pentagon wykrył kolejne 2 mld dolarów, które zostały nieprawidłowo zaksięgowane w ramach przekazywania Ukrainie sprzętu, amunicji oraz rakiet - informuje gazeta.pl. To nie pierwszy taki przypadek.
  • Projekt gotowy w połowie. Nowy głos z CPK 26 lipca 2024
    - Zaawansowanie prac projektowych terminala lotniska CPK wynosi ok. 50 proc., a w przypadku infrastruktury technicznej, jak drogi startowe czy płyta lotniska - ok. 40 proc. - poinformował w piątek prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Filip Czernicki.
  • Unijna rewolucja coraz bliżej. Trzeba będzie demontować piece na gaz? "Absolutnie nie" 26 lipca 2024
    Polska, podobnie jak pozostałe kraje UE, musi wprowadzić dyrektywę budynkową. Przyjęte rozwiązania prawne wymuszą remonty z wdrożeniem energooszczędnych rozwiązań. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta w wywiadzie dla "Faktu" odpowiada na pytania, które budzą najwięcej emocji.
  • Kolejny taki cios w kredyt naStart. Tym razem z resortu klimatu 26 lipca 2024
    Ministerstwo Klimatu i Środowiska ocenia program dotowanych kredytów hipotecznych #naStart jako nieefektywny instrument polityki mieszkaniowej, a jego deklarowane cele jako nieadekwatne do wydatkowanych środków budżetowych - podał resort w opinii do projektu ustawy.
  • Burza po słowach minister. Porównała ZUS do piramidy finansowej 26 lipca 2024
    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz porównała ZUS do piramidy finansowej. I już wywołała falę komentarzy. - To bardzo zła wypowiedź, podważająca zaufanie do systemu emerytalnego - powiedział na antenie TOK FM wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka.
  • Za oceanem fala spadków na giełdzie. Pomimo dobrych notowań spółek 26 lipca 2024
    Środowa sesja na Wall Street przyniosła znaczące spadki głównych indeksów, mimo dobrych wyników finansowych największych amerykańskich spółek za II kwartał. Większość firm odnotowała lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży i zysku, co sugeruje, że obecne spadki mogą być bardziej realizacją zysków niż powodem do obaw.
  • To była sztandarowa inwestycja rządu PiS. Teraz mieszkańcy chcą odszkodowań 26 lipca 2024
    Przekop Mierzei Wiślanej utrudnia życie mieszkańcom Nowakowa. Problemy pojawiły się przy okazji końcowego etapu budowy drogi wodnej do portu w Elblągu - informuje "Gazeta Wyborcza". I dodaje, że mieszkańcy Nowakowa chcą odszkodowań.

WPISY

SZUKAJ