8 marzec 2012

Jak to jest ze szkoleniami BHP i studiami podyplomowymi z tej dziedziny

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy .

Jeżeli prowadzimy szkolenia bhp , to forma i zakres ich realizacji jest unormowana w przepisie Ministra Pracy i Polityki Społecznej wydanym na podstawie delegacji przepisów Kodeksu Pracy. Tam do kursu i seminarium przyjęto mniejsze normy godzinowe. Tak się składa, że dawniej przed 2007 r. przepisy szkoleniowe bhp , były skorelowane prawnie z przepisami MEN. W listopadzie 2007 , uwolniono szkolenia i zaczęła się wolna amerykana. Obecnie rożne ” mądre” organizacje i ruchy społeczne, połapały się, iż wyprodukowały i autoryzowały knota, prawnego i znowu próbują prawo naginać do swoich potrzeb i preferencji , wydając nowe propozycje zmian. Można by zapytać – „i komu to przeszkadzało” , że była kiedyś wysoka poprzeczka dla tzw. firm szkoleniowych w teczce ? – no cóż to nasza polska rzeczywistość Polak ..tak przed szkodą jak po szkodzie ……, a przecież to takie proste- niech szkolą ci co są profesjonalistami i posiadają zaplecze dydaktyczne , a kto jak kto ale MEN i jego służby terenowe potrafią odsiać ziarno od plew.Tymczasem znowu próbuje się podporządkować oceny przydatności firm szkoleniowych pod PIP. Już naprodukowali rzeczoznawców d/s BHP, których po zmianach Kodeksu Pracy od 01 01 2012 r., tak naprawdę nikt nie będzie potrzebował….razem z ich pieczątkami. Wystarczy , że będzie miał odpowiednich doradców , np . dobrze realizującą swoje zadania służbę BHP, wyuczoną na „prawdziwych” studiach, a nie różnego kalibru uczelniach niepublicznych czy publicznych, w/g dowolnie funkcjonujących programów. Na marginesie technicy BHP zdają chociaż egzamin państwowy i mają programy zatwierdzane przez MEN, a studia ? -programy dobrane do wykładowców z „łapianki” – żałość bierze czasami jak się rozmawia z absolwentami niektórych studiów podyplomowych. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość, że niektórzy wykładowcy chociaż starają się przekazać swoją wiedzę …Kiedyś ,. dawno dawno temu taki sobie resortowy kurs bhp , dla służby bhp trwał po 240 godzin rocznie . Tego też nikt raczej nie pamięta, ale pracownika służby BHP nie można było sobie tak zwolnić z pracy , podlegał prawnej ochronie – a teraz , wystarczy, że pracodawca stwierdzi, iż utracił zaufanie i spolegliwy sędzia , oddali powództwo o przywrócenie do pracy , czyli dalej gra pozorów / służba BHP jest na posyłki, a jak podskoczy to ją w Łeb- ale wyroki za „nieczynność” , zapadają , a jakże , na wniosek prokuratury – tak najprościej , przecież..

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

 • Zasypują ulotkami mieszkania w blokach. Łatwo wpaść w pułapkę 3 grudnia 2023
  Od kilku lat w naszych skrzynkach pocztowych lądują charakterystyczne ulotki, zachęcające do sprzedaży mieszkania. Z odręcznym pismem i deklaracją, że lokalu szuka młode małżeństwo. Jednak tak naprawdę stoją za nimi zaprawieni w bojach inwestorzy.
 • Poszukiwania białego wodoru. Jest zielone światło. To może być przełom 3 grudnia 2023
  Rząd w Paryżu zatwierdził pierwszy projekt na poszukiwanie białego (geologicznego) wodoru, który ma pomóc w procesie dekarbonizacji przemysłu i transportu – poinformowało AFP francuskie ministerstwo transformacji ekologicznej.
 • Zmiany w sklepach. Lokalne produkty z polską flagą. Jest projekt 3 grudnia 2023
  Lokalne produkty spożywcze, np. mleko, pieczywo, owoce w sklepach mają być oznaczone grafiką polskiej flagi - zakłada projekt Ustawy o sprzedaży detalicznej produktów lokalnych. W sklepach ma być więcej lokalnych produktów - dodano.
 • Dobra informacja z giełdy. Padł rekord wszech czasów 3 grudnia 2023
  Listopad przyniósł na polskim rynku finansowym dwie bardzo dobre wiadomości. Pierwsza – giełdowy indeks WIG pokonał wreszcie rekord wszech czasów sprzed dwóch lat. Innymi słowy, z nawiązką odrobił straty z mizernego ubiegłego roku, kiedy to ceny akcji były pod presją szoku inflacyjnego, rosnących stóp procentowych i ataku Rosji na Ukrainę.
 • Obcokrajowcy zakładają firmy w Polsce. ZUS pokazał dane 3 grudnia 2023
  W województwie opolskim systematycznie rośnie liczba przedsiębiorców, którzy mają obce obywatelstwo. W tym roku składki do ZUS w regionie odprowadza 662 cudzoziemców, gdy w 2018 roku było ich 292. Podobna tendencja jest widoczna w całym kraju.
 • Łukaszenka leci do Pekinu. Xi Jinping sięga po kolejnego dyktatora 3 grudnia 2023
  Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka po raz drugi w tym roku udaje się do Chin na spotkanie z prezydentem Xi Jinpingiem. W ubiegłym roku zadłużenie Mińska wobec Pekinu sięgnęło 11 mld dol. Przebiło poziomem pożyczki z Moskwy, których Łukaszenka zaciągnął na kwotę około 7 mld dol.
 • Zwroty dla frankowiczów. Sąd określi skutki nieważności umów 3 grudnia 2023
  Sąd Najwyższy zajmie się skutkami nieważności umów o kredyty "frankowe" i sposobem wyliczenia kwot należnych do zwrotu kredytobiorcom. Sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu jawnym.
 • Kwota wolna od podatku najwcześniej w 2025 roku? "Mamy na to cztery lata" 3 grudnia 2023
  Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w tym roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone - powiedział poseł KO Artur Łącki.
 • Zmiany w podatku cukrowym? Jest projekt ustawy 2 grudnia 2023
  Wyłączenie z opłaty cukrowej napojów - w których składzie są tylko cukry zawarte naturalnie w użytym do ich produkcji soku - i nektarów z owoców o wysokiej kwasowości, których sok nie nadaje się do bezpośredniego spożycia – zakłada projekt ustawy, opublikowany w sobotę na Rządowym Centrum Legislacji.
 • Prawie 400 mikrolokali pod Warszawą. "Kolejny przykład patologii" 2 grudnia 2023
  W podwarszawskich Michałowicach powstaje osiedle z ok. 400 mikrolokalami. Ich metraż zaczyna się od 17 m kw. Inwestor przekonuje, że nie planował budować tam mieszkań. Nie wierzy w to ekspert i nazywa inwestycję "kolejnym przykładem patologii" polskiego rynku.

WPISY

SZUKAJ