14 luty 2012

CZY MUSISZ MIEĆ SZKOLENIE BHP

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

Szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników i pracodawców. Jeżeli jesteś pracodawcą i rozpoczynasz działalność , to przed upływem 6-go miesiąca , musisz ukończyć okresowe szkolenie BHP dla pracodawców. To wymóg bezwzględny. Pamiętaj, iż zgodnie ze znowelizowanym w roku 2007  przepisem szkoleniowym MPiPS , żeby szkolić na stanowisku pracy swoich własnych pracowników musisz mieć też wiedzę, umiejętności oraz ukończone szkolenie metodyczne dot. zasad i sposobów organizowania i prowadzenia instruktaży stanowiskowych BHP. Możesz taki instruktaż powierzyć innemu Twojemu pracownikowi pod warunkiem, iż on sam też jest przeszkolony okresowo i metodycznie oraz ukończył szkolenie z metodyki instruktaży stanowiskowych. Uwaga ! To nie musi być wcale kierujący pracownikami np. mistrz, brygadzista czy manager, lecz zwykły inny pracownik na podobnym jak nowozatrudniany stanowisku pracy. Ważne jest tylko to aby był on zatrudniony na podobnym stanowisku i w tym samym obszarze pracy co nowy pracownik !!!!. Pracownicy na stanowiskach , które są związane z kierowaniem innymi pracownikami i organizowaniem im pracy , musza ukończyć szkolenie okresowe BHP przed upływem 6-ciu miesięcy od zatrudnienia. Pracownicy inni niż pracodawca i kierujący pracownikami , muszą natomiast szkolenie bhp okresowe  ukończyć przed upływem jednego roku od daty zatrudnienia w danej firmie. To ważne ! Zarówno Ty jak i osoby kierujące pracownikami nie musicie mieć ważnego szkolenia okresowego do tego 6-go miesiąca od daty uruchomienia działalności czy zatrudnienia , aby móc szkolić innych . Pracownikowi wystarcza wówczas tylko ważne szkolenie wstępne ogólne oraz stanowiskowe , a pracodawca nie musi mieć żadnego szkolenia wstępnego ani stanowiskowego, jeżeli jest to jego własna firma, natomiast jeżeli jest pracodawca np. w spółce prawa handlowego ,  jest on normalnie zatrudnionym i musi takie szkolenie przechodzić jak każdy inny pracownik. PAMIĘTAJ – w każdym jednak przypadku , aby szkolić z zakresu bhp , innych bez względu na datę zatrudnienia czy uruchomienia działalności- nie można tego formalnie robić , jeżeli nie ma się ukończonego szkolenia z zakresu metodyki instruktaży stanowiskowych. O tym kto może szkolić ogólnie i stanowiskowo w szczegółach opiszemy na innym , kolejnym blogu.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

 • ZUS już wypłaca emerytury po zmianach w podatkach. Niektórzy seniorzy stracili 6 lipca 2022
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już wypłaca emerytury po zmianach w Polskim Ładzie. Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. będzie mieć wpływ na wysokość świadczeń - pisze "Fakt". I zaznacza, że są jednak osoby, których lipcowe wypłaty będą niższe od tych, które otrzymali zaledwie miesiąc wcześniej.
 • Andrzej Duda podpisał ustawę o "czternastkach". Bo "inflacja zżera te biedne emerytury" 6 lipca 2022
  Prezydent Andrzej Duda prosi obywateli o zachowanie spokoju podczas walki z inflacją. Podkreśla, że zostaną wypłacone "czternastki", bo "te biedne emerytury zżera inflacja". - To są ludzie, którym potrzeba wsparcia w pierwszej kolejności - zauważył prezydent w trakcie spotkania z mieszkańcami powiatu lipskiego.
 • Kurs hrywny - 6.07.2022. Środowy kurs ukraińskiej waluty 6 lipca 2022
  Kurs hrywny - 6.07.2022. W środę za jedną hrywnę (UAH) zapłacimy 0,1567 zł. Inwazja Rosji zachwiała zarówno kursem rosyjskiego rubla, jak i ukraińskiej waluty. Hrywna od lat, w wyniku agresywnej polityki Kremla, nie może odbudować swojej siły. W pierwszych latach XXI wieku jeden dolar kosztował ok. 5 hrywien. Obecnie wartość 1 dolara to około 29,5 […]
 • Kursy walut 6.07.2022. Środowy kurs funta, euro, dolara i franka szwajcarskiego 6 lipca 2022
  Kursy walut - 6.07.2022. W środę za jednego dolara (USD) zapłacimy 4.6284 zł. Cena jednego funta szterlinga (GBP) to 5.5201 zł, a franka szwajcarskiego (CHF) 4.7798 zł. Z kolei euro (EUR) możemy zakupić za 4.7429 zł.
 • Kurs rubla - 6.07.2022. Środowy kurs rosyjskiej waluty 6 lipca 2022
  Kurs rubla - 6.07.2022. W środę za jednego rubla (RUB) zapłacimy 0.07229 zł. Od czasu inwazji rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy, wskutek kolejnych sankcji nakładanych przez zachodnie gospodarki, kurs rosyjskiej waluty (RUB/PLN) bardzo mocno się osłabił.
 • Nadchodzi recesja. To będzie kryzys, jakiego "nie widziano od pokoleń" 6 lipca 2022
  Analitycy z japońskiego banku Nomura zapowiadają, że najbliższe 12 miesięcy będzie trudne dla głównych światowych gospodarek. Mają wejść w recesję – pisze "Rzeczpospolita".
 • Inflacja i spadki na giełdach zagrażają PPK. Będą zmiany w przepisach 6 lipca 2022
  Wysoka inflacja powoduje, że tysiące Polaków sięgają do oszczędności emerytalnych zgromadzonych w PPK. Zmiany w ustawie są pewne jak w banku. Dowiedzieliśmy się, w którym kierunku pójdzie ustawodawca.
 • Największe gospodarki czeka hamowanie. Te kraje pędzą w stronę recesji 5 lipca 2022
  Wiele z przodujących gospodarek świata w ciągu roku wpadnie w recesję - twierdzi Rob Subbaraman, główny ekonomista firmy brokerskiej Nomura Holdings. Wynika to, jak wyjaśnił w telewizji CNBC, z zacieśniania polityki monetarnej przez banki centralne, by stłamsić gwałtownie rosnącą inflację. Ekspert wskazał kraje, które w najbliższych 12 miesiącach czekają problemy.
 • Chorwacja krok bliżej strefy euro. "Reformy utorowały drogę do przyjęcia wspólnej waluty" 5 lipca 2022
  Chorwacja jest krok bliżej strefy euro. Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. "Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - napisano w raporcie europarlamentu.
 • Złoty na czerwono. Zdaniem Artura Sobonia nasza waluta "nie słabnie" 5 lipca 2022
  Artur Soboń jest zdania, że do hamowania inflacji w Polsce przyczyni się znacząco silny złoty. Wiceminister finansów jest zdania, że walutę wzmocni większy poziom inwestycji, do czego przyczynią się m.in. pieniądze z KPO. Nie potrafił jednak wskazać wartości naszej waluty względem dolara i euro. Złoty obecnie jest na podobnym poziomie jak w marcu - tuż […]

WPISY

SZUKAJ