14 luty 2012

CZY MUSISZ MIEĆ SZKOLENIE BHP

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

Szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników i pracodawców. Jeżeli jesteś pracodawcą i rozpoczynasz działalność , to przed upływem 6-go miesiąca , musisz ukończyć okresowe szkolenie BHP dla pracodawców. To wymóg bezwzględny. Pamiętaj, iż zgodnie ze znowelizowanym w roku 2007  przepisem szkoleniowym MPiPS , żeby szkolić na stanowisku pracy swoich własnych pracowników musisz mieć też wiedzę, umiejętności oraz ukończone szkolenie metodyczne dot. zasad i sposobów organizowania i prowadzenia instruktaży stanowiskowych BHP. Możesz taki instruktaż powierzyć innemu Twojemu pracownikowi pod warunkiem, iż on sam też jest przeszkolony okresowo i metodycznie oraz ukończył szkolenie z metodyki instruktaży stanowiskowych. Uwaga ! To nie musi być wcale kierujący pracownikami np. mistrz, brygadzista czy manager, lecz zwykły inny pracownik na podobnym jak nowozatrudniany stanowisku pracy. Ważne jest tylko to aby był on zatrudniony na podobnym stanowisku i w tym samym obszarze pracy co nowy pracownik !!!!. Pracownicy na stanowiskach , które są związane z kierowaniem innymi pracownikami i organizowaniem im pracy , musza ukończyć szkolenie okresowe BHP przed upływem 6-ciu miesięcy od zatrudnienia. Pracownicy inni niż pracodawca i kierujący pracownikami , muszą natomiast szkolenie bhp okresowe  ukończyć przed upływem jednego roku od daty zatrudnienia w danej firmie. To ważne ! Zarówno Ty jak i osoby kierujące pracownikami nie musicie mieć ważnego szkolenia okresowego do tego 6-go miesiąca od daty uruchomienia działalności czy zatrudnienia , aby móc szkolić innych . Pracownikowi wystarcza wówczas tylko ważne szkolenie wstępne ogólne oraz stanowiskowe , a pracodawca nie musi mieć żadnego szkolenia wstępnego ani stanowiskowego, jeżeli jest to jego własna firma, natomiast jeżeli jest pracodawca np. w spółce prawa handlowego ,  jest on normalnie zatrudnionym i musi takie szkolenie przechodzić jak każdy inny pracownik. PAMIĘTAJ – w każdym jednak przypadku , aby szkolić z zakresu bhp , innych bez względu na datę zatrudnienia czy uruchomienia działalności- nie można tego formalnie robić , jeżeli nie ma się ukończonego szkolenia z zakresu metodyki instruktaży stanowiskowych. O tym kto może szkolić ogólnie i stanowiskowo w szczegółach opiszemy na innym , kolejnym blogu.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

 • "Nie popełniłam żadnego przestępstwa". Była posłanka odnosi się do zarzutów prokuratury 3 grudnia 2021
  - Odczytuję tę sprawę jako atak polityczny i śmiem twierdzić, że to jest jakiś ciąg dalszy zapowiedzianych wcześniej "konkursów na donosy" na mnie – powiedziała PAP była posłanka PO Bożena Kamińska. Zapewnia, że nie popełniła żadnego przestępstwa. Przeciwnego zdania jest prokuratura.
 • "Niebezpieczna utopia". Morawiecki zabrał głos ws. przyszłości Unii Europejskiej 3 grudnia 2021
  - Tworzenie jednego państwa europejskiego, "Stanów Zjednoczonych Europy" jest pewnego rodzaju niebezpieczną utopią - powiedział Mateusz Morawiecki podczas debaty w Warszawie. - My dziś stawiając tamę kolejnemu poszerzaniu kompetencji UE, bronimy jednocześnie UE, czasami przed nią samą - dodał podczas wystąpienia.
 • Tydzień przyniósł umocnienie złotego. W następnym ważna decyzja RPP 3 grudnia 2021
  Jednym z powodów wzrostu wartości złotego są oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej w przyszłym tygodniu znów podniesie stopy procentowe – uważa Arkadiusz Trzciołek z PKO BP. Zaznacza, że wpływ na sytuację na rynkach walutowych ma też fakt, iż opadły emocje inwestorów, którzy pod koniec ubiegłego tygodnia nerwowo zareagowali na pierwsze informacje związane z nowym wariantem […]
 • Zaskakujące dane z USA. Bezrobocie mocno spada, ale z małą liczbą nowych miejsc pracy 3 grudnia 2021
  Bezrobocie w USA spadło z 4,6 do 4,2 proc. To bardzo dobra informacja, choć przykrywa ją inna, dużo gorsza - w listopadzie przybyło w Stanach Zjednoczonych zaledwie 210 tys. nowych miejsc pracy. Prognozy zakładały, że wynik będzie prawie 3 razy większy. Te dane mają duże znaczenie dla polityki pieniężnej i kursu dolara.
 • Rekordowa waloryzacja emerytur w 2022. Jest też zła wiadomość. "Emeryci nie odczują poprawy" 3 grudnia 2021
  Inflacja w listopadzie osiągnęła poziom 7,7 proc. To oznacza, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur będzie rekordowa. - Z jednej strony emeryci faktycznie mogą się cieszyć, wskaźnik listopadowy to 7,7 proc., zobaczymy jaki będzie na koniec roku, ale podejrzewam, że finalnie waloryzacja emerytur osiągnie poziom ponad 6 proc. Wskaźnik poznamy na przełomie stycznia i lutego - powiedział […]
 • TSUE wysłał do Polski jasny sygnał. Rząd ma już plan na wypadek blokady funduszy 3 grudnia 2021
  Rzecznik generalny TSUE stwierdził wczoraj, że KE może odbierać unijne fundusze państwom, które naruszają zasady praworządności. Okazuje się, że rząd ma zamiar zaskarżać decyzje KE, gdyby skorzystała ona z tej możliwości - dowiaduje się money.pl. Zarzuca jednocześnie KE, że ta nie stosuje się do zaleceń unijnych przywódców.
 • Zostawiamy w sklepach więcej pieniędzy. Sprzedaż rośnie kilkukrotnie szybciej niż w UE 3 grudnia 2021
  Polska jest jednym z krajów, gdzie ceny rosną najszybciej w Unii Europejskiej. Nie powstrzymuje to nas przed zakupami. Sprzedaż detaliczna rośnie u nas w tempie ponad 12 proc. w skali roku, czyli ponad 5-krotnie szybciej niż wynosi unijna średnia. Nie jesteśmy jednak numerem jeden. Wyprzedza nas Słowenia, której wynik jest wręcz nieprawdopodobny.
 • Kolejny tydzień spadków cen ropy. Po decyzji OPEC+ notowania surowca idą w górę 3 grudnia 2021
  Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje po tym, jak kraje należące do sojuszu OPEC+ zajęły "elastyczne" stanowisko w sprawie limitów dostaw ropy z tej grupy producentów. - Taka decyzja da kartelowi więcej czasu na ocenę wpływu wariantu Omikron na rynki - ocenia jedna z ekspertek rynku surowcowego.
 • Akcje Allegro mocno w dół. Śrubują niechlubny rekord 3 grudnia 2021
  Wejście na polski rynek Amazona ciągle odbija się czkawką konkurencyjnemu serwisowi Allegro. Jego akcje na giełdzie w Warszawie w czwartek spadły do najniższego poziomu w historii obecności spółki na GPW. Inwestorzy biznes Allegro wyceniają o ponad połowę niżej niż rok temu. Pocieszający może być fakt, że piątkowy poranek przynosi lekką poprawę nastrojów.
 • Inflacja zjada emerytury. Oto ile już stracili seniorzy od ostatniej waloryzacji świadczeń 3 grudnia 2021
  Inflacja co miesiąc bije rekordy i każdy widzi po swoim portfelu, że wypłata wystarcza na coraz mniej. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy. Wartość przeciętnej emerytury w porównaniu z marcem spadła aż o 90 zł - pisze "Fakt". Dziennik skorzystał z rządowego kalkulatora inflacji, uwzględniając okres po tegorocznej waloryzacji świadczeń z ZUS do października.

WPISY

SZUKAJ