14 luty 2012

CZY MUSISZ MIEĆ SZKOLENIE BHP

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

Szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników i pracodawców. Jeżeli jesteś pracodawcą i rozpoczynasz działalność , to przed upływem 6-go miesiąca , musisz ukończyć okresowe szkolenie BHP dla pracodawców. To wymóg bezwzględny. Pamiętaj, iż zgodnie ze znowelizowanym w roku 2007  przepisem szkoleniowym MPiPS , żeby szkolić na stanowisku pracy swoich własnych pracowników musisz mieć też wiedzę, umiejętności oraz ukończone szkolenie metodyczne dot. zasad i sposobów organizowania i prowadzenia instruktaży stanowiskowych BHP. Możesz taki instruktaż powierzyć innemu Twojemu pracownikowi pod warunkiem, iż on sam też jest przeszkolony okresowo i metodycznie oraz ukończył szkolenie z metodyki instruktaży stanowiskowych. Uwaga ! To nie musi być wcale kierujący pracownikami np. mistrz, brygadzista czy manager, lecz zwykły inny pracownik na podobnym jak nowozatrudniany stanowisku pracy. Ważne jest tylko to aby był on zatrudniony na podobnym stanowisku i w tym samym obszarze pracy co nowy pracownik !!!!. Pracownicy na stanowiskach , które są związane z kierowaniem innymi pracownikami i organizowaniem im pracy , musza ukończyć szkolenie okresowe BHP przed upływem 6-ciu miesięcy od zatrudnienia. Pracownicy inni niż pracodawca i kierujący pracownikami , muszą natomiast szkolenie bhp okresowe  ukończyć przed upływem jednego roku od daty zatrudnienia w danej firmie. To ważne ! Zarówno Ty jak i osoby kierujące pracownikami nie musicie mieć ważnego szkolenia okresowego do tego 6-go miesiąca od daty uruchomienia działalności czy zatrudnienia , aby móc szkolić innych . Pracownikowi wystarcza wówczas tylko ważne szkolenie wstępne ogólne oraz stanowiskowe , a pracodawca nie musi mieć żadnego szkolenia wstępnego ani stanowiskowego, jeżeli jest to jego własna firma, natomiast jeżeli jest pracodawca np. w spółce prawa handlowego ,  jest on normalnie zatrudnionym i musi takie szkolenie przechodzić jak każdy inny pracownik. PAMIĘTAJ – w każdym jednak przypadku , aby szkolić z zakresu bhp , innych bez względu na datę zatrudnienia czy uruchomienia działalności- nie można tego formalnie robić , jeżeli nie ma się ukończonego szkolenia z zakresu metodyki instruktaży stanowiskowych. O tym kto może szkolić ogólnie i stanowiskowo w szczegółach opiszemy na innym , kolejnym blogu.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

 • Nawet wyborcy PiS-u nie chcą zakazu handlu w niedzielę. Jednak pod jednym warunkiem 27 września 2023
  Zakaz handlu w niedziele stał się jednym z tematów debaty przedwyborczej. Opozycyjne partie obiecują albo zniesienie go, albo poluzowanie jego zasad. A co sądzą o nim Polacy?
 • "Mamy najbogatszego premiera w Europie". Donald Tusk uderza w Mateusza Morawieckiego 27 września 2023
  – Nie wszystko jest złe to, co się dzieje pod rządami PiS-u. Okazało się, że mamy bezdyskusyjnie najbogatszego premiera w Europie – stwierdził Donald Tusk na spotkaniu z sympatykami. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej odniósł się też do kwestii kontroli na granicach i napływu migrantów.
 • Krok w stronę Izery. ElectroMobility Poland wygrało przetarg 27 września 2023
  ElectroMobility Poland po wygranym przetargu za 128 mln zł zostanie właścicielem działki o powierzchni 117 ha na terenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. To właśnie tam powstanie fabryka polskiej marki aut elektrycznych Izera. Koszt budowy zakładu szacuje się na 6 mld zł.
 • Złoty znów otrzymał cios. Nawoływania szefa NBP nic nie dały 27 września 2023
  Złoty wciąż osłabia się względem dolara. To efekt m.in. jastrzębiej polityki banku centralnego Stanów Zjednoczonych, który sugeruje dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Inwestorów od amerykańskiej waluty nie odstraszyły też ostatnie dane gospodarcze z USA. Niewiele zatem dała zmiana retoryki prezesa NBP.
 • Elektrownia jądrowa w Polsce. Kluczowa umowa podpisana 27 września 2023
  Podpisano umowę na projekt pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Ma powstać w gminie Choczewo. Budowa rozpocznie się w 2026 r., pierwszy blok ma być uruchomiony w 2033 r. - Rozpoczynamy dzisiaj nową erę w obszarze gospodarczym w Polsce - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
 • Przyszłość KSeF: Jakie są plany rozwoju systemu na najbliższe lata? 27 września 2023
  Pod względem formalnym już od 1 stycznia 2022 roku istnieje możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy wykorzystaniu Krajowego Systemu e-Faktur, ale na zasadzie dobrowolności. Od 1 lipca 2024 roku system ten ma stać się obowiązkowy dla większości przedsiębiorców w Polsce. Jak funkcjonuje teraz i jakie są plany jego rozwoju w najbliższych latach?
 • Orlen odsłania karty. Zainwestuje w Anwil dodatkowo 6 mld zł 27 września 2023
  Zgodnie ze strategią do 2030 r. zainwestujemy w Anwil 6 mld zł - poinformował w środę prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas zakończenia rozbudowy trzeciej instalacji nawozowej, która zwiększy produkcje nawozową spółki o ok. 50 proc.
 • Do Polski wciąż trafiają setki ton rosyjskiego węgla? Senator ujawnia nagranie 27 września 2023
  Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza twierdzi, że ponad milion ton węgla z rosyjskich portów trafiło w ostatnim czasie do Polski. Ekspert w rozmowie z money.pl studzi emocje i wskazuje, że węgiel, o którym mówi Brejza, może pochodzić z Kazachstanu. Krajowa Administracja Skarbowa odniosła się do sprawy: węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie […]
 • Kuriozalny spot NBP. "Skończyliśmy z grozą inflacji" 27 września 2023
  Narodowy Bank Polski opublikował w sieci spot pt. "Dzięki NBP Polska jest na dobrej drodze". W nagraniu bank centralny przekonuje, że ceny już nie rosną. - Skończyliśmy z grozą inflacji - triumfalnie oświadcza prezes NBP Adam Glapiński. "Prawie-spot wyborczy NBP to z założenia dosyć cringe" - to tylko jeden z komentarz w sieci dotyczący nagrania […]
 • Ważny krok w stronę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce 27 września 2023
  W środę Polskie Elektrownie Jądrowe, Westinghouse i Bechtel podpiszą umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska - Trzeciakowska.

WPISY

SZUKAJ