18 luty 2012

KSZTAŁCENIE OSÓB DOROSŁYCH W FORMACH POZASZKOLNYCH PRZEPISY M.E.N.

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

[W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ PRZEPISÓW MEN w roku 2012 , które ostatecznie weszły w życie w lipcu br. ten wpis nie jest aktualny – niebawem dokładnie opiszę co normują nowe przepisy a zapewniam Was, iż jest to rewolucja w szkoleniu osób dorosłych w formach pozaszkolnych , a jedną z nich jest to, że osoby prowadzące zwykłą działalność gospodarczą , w tym spółki prawa handlowego, nie mogą już posługiwać się wzorami zaświadczeń z rozporządzenia MEN, jeżeli nie są jednocześnie podmiotami prawa oświatowego. Zatem koniec z oszustami i kombinatorami !!!!! z pieczątką, teczką i dobrymi chęciami w zarabianiu pieniędzy kosztem naiwnych uczestników i kandydatów do szkolenia zawodowego.] Przybliżam dla celów informacyjnych obowiązujący w Polsce przepis dot. szkolenia kursowego w trybie kształcenia na odległość. Ten tryb często jest mylony z formułą on-line oraz e-learningu, które mogą jedynie go wspierać technicznie, a nie stanową same w sobie proces metodyczno dydaktyczny. Teza– czy można w Polsce prawnie kształcić kursowo i zawodowo w formie on-line i e-laerningu ? ODPOWIEDŹ: w tekście przytoczonego wypisu z obowiązującego prawa.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 31, poz. 216
Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych
§ 2.
1. Uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
1) kurs;
2) kurs zawodowy;
3) seminarium;
4) praktyka zawodowa.
Kurs – definicja
2. Kurs jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.
Kurs zawodowy – definincja
3. Kurs zawodowy jest kursem, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu, dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wyniki kursu zawodowego są zaliczane przy podejmowaniu nauki w szkole dla dorosłych prowadzącej kształcenie zawodowe.
Seminarium – definicja
4. Seminarium jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.
§ 14.
Kurs i kurs zawodowy mogą być prowadzone w trybie kształcenia na odległość.
Materiały dydaktyczne – dla uczestników kształcenia na odległość
§ 17.
Materiały dydaktyczne udostępniane uczestnikom kształcenia na odległość powinny:
1) zawierać usystematyzowane treści kształcenia;
2) wyjaśniać pojęcia kluczowe dla danego zakresu kształcenia;
3) wskazywać materiały źródłowe;
4) zawierać instrukcje i komentarze wspomagające kształcenie na poszczególnych jego etapach;
5) zawierać pytania i ćwiczenia pozwalające uczącemu się ocenić postępy w opanowaniu wiedzy i umiejętności;
6) wskazywać odpowiednie techniki komunikacyjne i wspomagać posługiwanie się nimi.
Konsultanci kierujący kształceniem na odległość
§ 19.
1. Kształceniem na odległość uczestników kierują konsultanci. Do zadań konsultanta należy:
1) udzielanie uczestnikom kształcenia pomocy w realizacji programu nauczania, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości;
2) wspomaganie uczestników kształcenia w stosowaniu technik komunikacyjnych oraz zapewnienie dostępu do odpowiednich materiałów i środków dydaktycznych, w tym pakietów multimedialnych;
3) prowadzenie, w miarę potrzeby, konsultacji zbiorowych i indywidualnych, w tym udzielanie porad przy użyciu technik komunikacyjnych określonych w programie nauczania danej formy kształcenia;
4) systematyczne sprawdzanie i ocenianie postępów w nauce;
5) prowadzenie dokumentacji dotyczącej bieżącej pracy uczestników kształcenia.
2. Konsultantem może być osoba posiadająca wykształcenie wyższe odpowiednie do prowadzonego kształcenia, umiejętność posługiwania się technikami i środkami komunikacyjnymi oraz organizowania pracy z uczestnikami kształcenia na odległość.
3. Szczegółowy zakres obowiązków konsultantów określa organizator kształcenia.

Inne informacje na temat szkolenia bhp, znajdziecie na kolejnym wpisie

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

  • Młodzi Chińczycy wściekli na swój rząd. Bolesna reforma na horyzoncie 26 lipca 2024
    Propozycja podniesienia wieku emerytalnego w Chinach wywołała burzę w mediach społecznościowych. Jak podaje Financial Times, młodsze pokolenia ostro krytykują ten pomysł. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że zmiana jest konieczna ze względu na starzejące się społeczeństwo i rosnące obciążenie systemu emerytalnego.
  • Afera w ARP. Były zarząd bez absolutorium. Będzie zawiadomienie do prokuratury 26 lipca 2024
    Walne zgromadzenie akcjonariuszy nie udzieliło absolutorium byłemu zarządowi Agencji Rozwoju Przemysłu na czele którego stał Cezariusz Lesisz - W sprawie wykrytych w ARP nieprawidłowości mają zostać złożone doniesienia do prokuratury - poinformowała Agencja.
  • Bank Rosji drastycznie podnosi stopy procentowe. Gospodarka napędzana wojną zbyt rozgrzana 26 lipca 2024
    Bank Rosji podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej z 16 do 18 proc. To drastyczny ruch, który ma na celu walkę z rosnącą inflacją. Decyzja ta jest odpowiedzią na przegrzewającą się wojenną gospodarkę i konsekwencje lawinowego wzrostu wydatków budżetowych.
  • Pomyłka księgowych w Pentagonie. Poszło o pomoc dla Ukrainy 26 lipca 2024
    Pentagon wykrył kolejne 2 mld dolarów, które zostały nieprawidłowo zaksięgowane w ramach przekazywania Ukrainie sprzętu, amunicji oraz rakiet - informuje gazeta.pl. To nie pierwszy taki przypadek.
  • Projekt gotowy w połowie. Nowy głos z CPK 26 lipca 2024
    - Zaawansowanie prac projektowych terminala lotniska CPK wynosi ok. 50 proc., a w przypadku infrastruktury technicznej, jak drogi startowe czy płyta lotniska - ok. 40 proc. - poinformował w piątek prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Filip Czernicki.
  • Unijna rewolucja coraz bliżej. Trzeba będzie demontować piece na gaz? "Absolutnie nie" 26 lipca 2024
    Polska, podobnie jak pozostałe kraje UE, musi wprowadzić dyrektywę budynkową. Przyjęte rozwiązania prawne wymuszą remonty z wdrożeniem energooszczędnych rozwiązań. Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta w wywiadzie dla "Faktu" odpowiada na pytania, które budzą najwięcej emocji.
  • Kolejny taki cios w kredyt naStart. Tym razem z resortu klimatu 26 lipca 2024
    Ministerstwo Klimatu i Środowiska ocenia program dotowanych kredytów hipotecznych #naStart jako nieefektywny instrument polityki mieszkaniowej, a jego deklarowane cele jako nieadekwatne do wydatkowanych środków budżetowych - podał resort w opinii do projektu ustawy.
  • Burza po słowach minister. Porównała ZUS do piramidy finansowej 26 lipca 2024
    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz porównała ZUS do piramidy finansowej. I już wywołała falę komentarzy. - To bardzo zła wypowiedź, podważająca zaufanie do systemu emerytalnego - powiedział na antenie TOK FM wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka.
  • Za oceanem fala spadków na giełdzie. Pomimo dobrych notowań spółek 26 lipca 2024
    Środowa sesja na Wall Street przyniosła znaczące spadki głównych indeksów, mimo dobrych wyników finansowych największych amerykańskich spółek za II kwartał. Większość firm odnotowała lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży i zysku, co sugeruje, że obecne spadki mogą być bardziej realizacją zysków niż powodem do obaw.
  • To była sztandarowa inwestycja rządu PiS. Teraz mieszkańcy chcą odszkodowań 26 lipca 2024
    Przekop Mierzei Wiślanej utrudnia życie mieszkańcom Nowakowa. Problemy pojawiły się przy okazji końcowego etapu budowy drogi wodnej do portu w Elblągu - informuje "Gazeta Wyborcza". I dodaje, że mieszkańcy Nowakowa chcą odszkodowań.

WPISY

SZUKAJ