20 styczeń 2013

Rozwiejmy mity o szkoleniach BHP i pracujmy zgodnie z literą prawa a nie na podstawie sugestii innych !!!

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

Ostatnio stało się „modne” tzw. wzajemne pisemne informowanie się pracodawców, realizujących jakiekolwiek roboty i prace na terenach swoich zakładów i zakładów obcych, o zagrożeniach dla życia i zdrowia ich pracowników.
Zatem wszyscy skrupulatni behapowcy, jak jeden mąż tworzą dokumenty źródłowe , w których jest mnóstwo informacji o zagrożeniach adekwatnych dla ich zakładu , ale najczęściej dotyczących ich własnych pracowników. I to jest błąd zasadniczy.
Źródłem takiego prawnego i procesowego działania są dwa przepisy , źle interpretowane i rozumiane tj:
Przepis szkoleniowy MPiPS o treści:
§ 2.
1. Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
2. W razie wykonywania pracy na terenie zakładu pracy pracodawcy przez pracownika innego pracodawcy – pracodawca zapewnia poinformowanie tego pracownika o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia podczas pracy na tym terenie. Uzyskanie tych informacji pracownik potwierdza podpisem.
Oraz ogólnym przepis BHP, odnoszący się wyłącznie do robót budowlano, rozbiórkowo, remontowych i montażowych , w brzmieniu:
Rozdział 6; Prace szczególnie niebezpieczne ; A. Przepisy ogólne
Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe
B. Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części

§ 82.
Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nie narażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności.
§ 83.
1. Przed rozpoczęciem robót, o których mowa w § 82, pracodawca, u którego mają być prowadzone roboty, i osoba kierująca robotami powinni ustalić w podpisanym protokole szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, z podziałem obowiązków w tym zakresie.
2. O prowadzonych robotach oraz o niezbędnych środkach bezpieczeństwa, jakie należy stosować w czasie trwania prac, pracodawca powinien poinformować pracowników przebywających lub mogących przebywać na terenie prowadzenia robót albo w jego sąsiedztwie.
Nie jest to szkolenie bhp
Synonimy (wyrazy bliskoznaczne) słowa informować to: anonsować, dawać znać, donosić, oświadczać.
Dokładne zaś synonimy frazy informować to:
Grupa 1
• głosić
• komunikować
• ogłaszać
• oznajmiać
• powiadamiać
Grupa 2
• instruować
• nauczać
• objaśniać
• pouczać
Grupa 3
• komunikować
• raportować
• składać raport
• sygnalizować
• zawiadamiać
• zdawać sprawę
• zgłaszać
Gdzie tutaj jest zawarty sens przekazywania sobie wzajemnie jakiś informacji zdefiniowanych na piśmie. Wystarczy zupełnie tzw. spotkanie informacyjne z pracownikami, na którym ustnie ( werbalnie) przekazuje się podstawowe informacje dot. mogących wystąpić jedynie przy realizacji danych prac , lokalnych i specyficznych zagrożeń generowanych przez te czynności lub też adekwatnych do normalnych procesów technologicznych, które maja miejsce na terenie pracodawcy podstawowego. Podstawowy to ten, który zlecił prace innemu pracodawcy zatrudniającemu pracowników własnych.
Nie musimy więc organizować i przeprowadzać szkolenia bhp dla pracowników firm zewnętrznych.
Nasz pracodawca , który wykonuje prace zlecone poza terenem firmy, ma natomiast bezwzględne obowiązki informowania i szkolenia swoich pracowników w rozumieniu literalnym treści § 2.ust.1 przepisu szkoleniowego.
Tutaj też jest nieścisłości prawna , ponieważ pracownik to osoba, z którą nawiązano stosunek pracy na podstawie przepisów Kodeksu Pracy.
W każdym innym przypadku mamy do czynienia z tzw. zatrudnianym na innej podstawie niż stosunek pracy. Czasami może też się nam trafić wolontariusz(!), którego sobie przysposobił, na odrębnych warunkach, dany pracodawca.
W tym przypadku odsyłam wszystkich do lektury przywołanych dalej stosownych artykuł z Kodeksu Pracy
Art. 304.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących jego pracownikami.
§ 3. Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:
1) na innej podstawie niż stosunek pracy,
2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 4. W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby nie biorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom.
Art. 304 1.
Obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
I przy okazji poczytajcie i te dwa artykuły Kodeksu Pracy
Art. 304 3.
Do osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą stosuje się odpowiednio art. 208 § 1.
Art. 304 4.
Pracodawca jest obowiązany przydzielać niezbędną odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywania tych prac lub czynności

Panie i Panowie ! czytajcie i literalnie interpretujcie przepisy , a nie bezkrytycznie przyjmujcie rozwiązania, przez kogoś tam ( być może komercyjnie ) stworzone i na siłę wdrażane w setkach i tysiącach zakładów pracy.
Po co sobie dodawać pracy ?? Wystarczy lista obecności na spotkaniu informacyjnym i to wszystko. Pamiętajcie też, że zamykacie sobie możliwości obrony, w sytuacji, kiedy tak zupełnie przypadkiem nie zostanie ujęte w opasłym, pisemnym opracowaniu , jakieś tam specyficzne zagrożenie, które ujawni się lokalnie ??

Na spotkaniu natomiast można jedynie poinformować uczestników, że generalnie w danym zakładzie jest niebezpiecznie i należy uważać na wszystko co się dzieje w otoczeniu. Poza tym jak dokładnie przeczytacie powyżej przytoczone przepisy , to będzie dla Was jasne , że pracodawca, który przystępuję do realizacji prac na terenie innego pracodawcy , musi w tym zakresie opracować własne procedury i wytyczne, z którymi ma swoich pracowników zapoznać. Można ich oczywiście zarządać i zweryfikować je merytorycznie. Warto , przy robotach remontowo, budowlano , montażowych , pamiętać też o § 2 przepisów BHP przy robotach budowlanych, że o planie BIOZ nie wspomnę.
Przypominam, że osoby realizujące instruktaże stanowiskowe, muszą mieć ukończony stosowny Kurs bhp, czyli tzw. metodykę.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

  • Rosyjski gaz po inwazji na Ukrainę dalej płynie. UE zapłaciła 32,7 mld euro 13 czerwca 2025
    Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do marca 2025 r. UE kupiła poważne ilości rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) o wartości 32,7 mld euro - informuje portal tygodnika "Stern". Z USA sprowadzono do Niemiec w tym okresie LNG o wartości około 95,1 mld euro.
  • Skąd pieniądze na realizację obietnic? Nawrocki ma pomysł. Ekspert ocenia 13 czerwca 2025
    Karol Nawrocki spytany o to, skąd wziąć pieniądze na realizację jego obietnic wyborczych, wskazuje na lukę w podatku CIT. Raport NIK potwierdza, że jej wielkość może sięgać nawet 30 mld zł rocznie. Zdaniem ekspertów realnie zyski z łatania CIT mogą być niższe. - Całkowite zamknięcie tej luki będzie bardzo trudne - mówi Piotr Juszczyk z […]
  • Problemy Putina mogą być jeszcze większe? Wskazują sposób na finansowy cios w Moskwę 13 czerwca 2025
    Gospodarka rosyjska wyraźnie spowalnia. Według wstępnych szacunków Rosstatu, PKB Rosji w pierwszym kwartale bieżącego roku wzrósł jedynie o 1,4 proc. w ujęciu rocznym. To znaczące wyhamowanie w porównaniu do oficjalnych danych za poprzedni rok, kiedy wzrost gospodarczy wyniósł 4,3 proc. A może być gorzej.
  • "Kupuj, kiedy krew się leje"? Na razie najważniejsze jest zachowanie spokoju 13 czerwca 2025
    Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Można nawet przytoczyć znane powiedzenie z Wall Street - "kupuj, kiedy krew się leje". Ale powiedzenie nie mówi o tym, ile tej krwi musi być przelane, żeby można było powiedzieć, że pojawia się przesilenie - zaznacza w rozmowie money.pl ekonomista Piotr Kuczyński.
  • Powiew nadziei dla kredytobiorców. Inflacja pozytywnie zaskoczyła ekspertów 13 czerwca 2025
    Według ostatecznych danych GUS, inflacja w maju wyniosła 4,0 proc. rok do roku, co stanowi rewizję w dół z wcześniej szacowanych 4,1 proc. Analitycy ING wskazują, że spadek inflacji zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez NBP już w lipcu. Głównym czynnikiem sprzyjającym dezinflacji są niższe ceny paliw, które spadły o 11,4 proc. rok do roku, […]
  • Izrael zaatakował irańskie obiekty nuklearne i wojskowe. Możliwy wzrost cen ropy powyżej 100 dolarów 13 czerwca 2025
    Nocny atak Izraela na irańskie obiekty wojskowe i nuklearne wywołał gwałtowne reakcje na rynkach surowcowych. Jak ocenia Michał Stajniak, wicedyrektor Działu Analiz XTB, ceny ropy wzrosły nawet o 10 proc. podczas sesji azjatyckiej. Kluczowa pozostaje kwestia ewentualnej blokady cieśniny Ormuz przez Iran.
  • Napięcie na rynkach po operacji wojskowej Izraela w Iranie 13 czerwca 2025
    Główny analityk walutowy DM BOŚ Marek Rogalski wskazuje, że rynki zareagowały początkowo emocjonalnie na nocne informacje o operacji wojskowej Izraela wymierzonej w Iran. Kluczowe będzie, czy odwet Iranu nie przerodzi się w serię wzajemnych działań oraz czy konflikt pozostanie regionalny, nie angażując innych państw.
  • Szczęśliwy piątek dla części emerytów już dziś. ZUS przyspiesza przelewy 13 czerwca 2025
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyspiesza wypłaty części czerwcowych emerytur. Zmiany dotyczą terminów przypadających na weekendy i święta. Pierwszy z przyspieszonych terminów wypłat przypada już 13 czerwca.
  • Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. Tak giełdy reagują na ataki Iranu i Izraela 13 czerwca 2025
    W piątek na ranem doszło do eskalacji napięcia pomiędzy Izraelem a Iranem. Rynki w Europie zareagowały na te doniesienia. Podrożała ropa naftowa, dolar, złoto. A jak zareagowały giełdy?
  • Nawrocki chce zwolnić z podatku rodziców. Mówi, skąd weźmie pieniądze 13 czerwca 2025
    W kampanii wyborczej Karol Nawrocki obiecał zwolnienie z PIT rodziców. Kiedy będzie ustawa? - Jak najszybciej po 6 sierpnia, kiedy obejmę urząd. Nie podam teraz terminu, bo to wiąże się z doszczelnieniem VAT-u, zmniejszaniem luki VAT-owskiej, a podchodzę do tego w sposób odpowiedzialny - mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski przyszły prezydent.

WPISY

SZUKAJ