18 luty 2012

KSZTAŁCENIE OSÓB DOROSŁYCH W FORMACH POZASZKOLNYCH PRZEPISY M.E.N.

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

[W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ PRZEPISÓW MEN w roku 2012 , które ostatecznie weszły w życie w lipcu br. ten wpis nie jest aktualny – niebawem dokładnie opiszę co normują nowe przepisy a zapewniam Was, iż jest to rewolucja w szkoleniu osób dorosłych w formach pozaszkolnych , a jedną z nich jest to, że osoby prowadzące zwykłą działalność gospodarczą , w tym spółki prawa handlowego, nie mogą już posługiwać się wzorami zaświadczeń z rozporządzenia MEN, jeżeli nie są jednocześnie podmiotami prawa oświatowego. Zatem koniec z oszustami i kombinatorami !!!!! z pieczątką, teczką i dobrymi chęciami w zarabianiu pieniędzy kosztem naiwnych uczestników i kandydatów do szkolenia zawodowego.] Przybliżam dla celów informacyjnych obowiązujący w Polsce przepis dot. szkolenia kursowego w trybie kształcenia na odległość. Ten tryb często jest mylony z formułą on-line oraz e-learningu, które mogą jedynie go wspierać technicznie, a nie stanową same w sobie proces metodyczno dydaktyczny. Teza– czy można w Polsce prawnie kształcić kursowo i zawodowo w formie on-line i e-laerningu ? ODPOWIEDŹ: w tekście przytoczonego wypisu z obowiązującego prawa.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych Dziennik Ustaw z 2006 r. Nr 31, poz. 216
Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych
§ 2.
1. Uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych odbywa się w następujących pozaszkolnych formach kształcenia:
1) kurs;
2) kurs zawodowy;
3) seminarium;
4) praktyka zawodowa.
Kurs – definicja
2. Kurs jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.
Kurs zawodowy – definincja
3. Kurs zawodowy jest kursem, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu, dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wyniki kursu zawodowego są zaliczane przy podejmowaniu nauki w szkole dla dorosłych prowadzącej kształcenie zawodowe.
Seminarium – definicja
4. Seminarium jest pozaszkolną formą kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy na określony temat, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia.
§ 14.
Kurs i kurs zawodowy mogą być prowadzone w trybie kształcenia na odległość.
Materiały dydaktyczne – dla uczestników kształcenia na odległość
§ 17.
Materiały dydaktyczne udostępniane uczestnikom kształcenia na odległość powinny:
1) zawierać usystematyzowane treści kształcenia;
2) wyjaśniać pojęcia kluczowe dla danego zakresu kształcenia;
3) wskazywać materiały źródłowe;
4) zawierać instrukcje i komentarze wspomagające kształcenie na poszczególnych jego etapach;
5) zawierać pytania i ćwiczenia pozwalające uczącemu się ocenić postępy w opanowaniu wiedzy i umiejętności;
6) wskazywać odpowiednie techniki komunikacyjne i wspomagać posługiwanie się nimi.
Konsultanci kierujący kształceniem na odległość
§ 19.
1. Kształceniem na odległość uczestników kierują konsultanci. Do zadań konsultanta należy:
1) udzielanie uczestnikom kształcenia pomocy w realizacji programu nauczania, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i możliwości;
2) wspomaganie uczestników kształcenia w stosowaniu technik komunikacyjnych oraz zapewnienie dostępu do odpowiednich materiałów i środków dydaktycznych, w tym pakietów multimedialnych;
3) prowadzenie, w miarę potrzeby, konsultacji zbiorowych i indywidualnych, w tym udzielanie porad przy użyciu technik komunikacyjnych określonych w programie nauczania danej formy kształcenia;
4) systematyczne sprawdzanie i ocenianie postępów w nauce;
5) prowadzenie dokumentacji dotyczącej bieżącej pracy uczestników kształcenia.
2. Konsultantem może być osoba posiadająca wykształcenie wyższe odpowiednie do prowadzonego kształcenia, umiejętność posługiwania się technikami i środkami komunikacyjnymi oraz organizowania pracy z uczestnikami kształcenia na odległość.
3. Szczegółowy zakres obowiązków konsultantów określa organizator kształcenia.

Inne informacje na temat szkolenia bhp, znajdziecie na kolejnym wpisie

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

  • Niemiecka gospodarka ma wielki problem. Odbije się to także na Polsce 18 maja 2025
    Niemiecka gospodarka znalazła się pod rosnącą presją importu z Chin, co odbije się m.in. na Polsce. Straty handlowe dla Niemiec mogą sięgnąć 10,5 mld dolarów, a w najbliższych trzech lat niemiecki PKB może spaść o 0,26 pkt. proc. - wynika z analizy Allianz Trade.
  • Pociąg z Polski do Chorwacji. Tusk potwierdza 18 maja 2025
    "Mamy wreszcie bezpośrednie połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji! Ruszamy od czerwca, cztery dni w tygodniu. Szczegóły we wtorek" - poinformował w niedzielę premier Donald Tusk.
  • Alarmujące dane. To najszybciej wyludniające się miasto w Polsce 18 maja 2025
    Polska zmaga się z poważnym problemem demograficznym. Liczba ludności kraju spada, a niektóre miasta tracą mieszkańców. Onet infomuje, że najszybciej wyludniającym się miastem w Polsce jest Łódź.
  • Polski gigant zainwestował w Afryce. "Odwaga i trochę cierpliwości" 17 maja 2025
    Trzy lata temu Polmlek przejął trzecią co do wielkości firmę mleczarską w Maroku i produkuje wyroby pod marką Jibal, dobrze znaną w Afryce Północnej. - To, co mógłbym poradzić przedsiębiorcom, którzy chcą wejść na marokański rynek, to to, żeby mieli odwagę i trochę cierpliwości - mówi w rozmowie z money.pl Dariusz Gurzyński.
  • Kulisy gry o znaną polską markę. "To była jazda po bandzie" 17 maja 2025
    Jacek Rutkowski zbudował imperium AGD od zera, mierząc się z gigantami i kryzysami. – Nigdy nie chciałem sprzedać Amiki – mówi w "Biznes Klasie". Dziś jego firma sprzedaje 4 miliony sztuk sprzętu na 70 rynkach i zatrudnia 3 tysiące osób. Zobacz najnowszy odcinek na YouTube.
  • Polska czempionem, ale ta pozycja jest zagrożona. "Trzeba działać" [OPINIA] 17 maja 2025
    Jest całkiem możliwe, że wkrótce przeskoczymy kolejne gospodarki, a za pół dekady zbliżymy się do europejskich czempionów zamożności. Jeśli jednak jako państwo prześpimy pewne trendy, "złoty wiek" zmieni się w erę stagnacji - pisze w opinii dla money.pl dziennikarz Kamil Fejfer.
  • Oto największy "pożeracz" prądu. Sprawdź, czy masz go w domu 17 maja 2025
    Martwisz się o rachunki za prąd? Może być za to odpowiedzialny "pożeracz" energii w twoim domu, czyli urządzenie, które zużywa dużą ilość prądu. Które z nich jest najbardziej intensywne pod względem zużycia energii elektrycznej?
  • Odkryli wielkie ilości gazu. Erdogan roztacza wizję 17 maja 2025
    Elektrownia jądrowa i wielki hub gazowy - te dwa projekty mają uczynić z Turcji kraj niezależny energetycznie. Prezydent Recep Tayyip Erdogan pochwalił się właśnie najnowszym odkrytym złożem gazu, które ma zaspokoić potrzeby gospodarstw domowych przez około 3,5 roku.
  • Trump znów zmienia zdanie. Nowe cła zamiast umów łagodzących 17 maja 2025
    Wyższe stawki celne zamiast zapowiadanych umów ze wszystkimi partnerami handlowymi - Donald Trump znów zmienia zamiary. O najnowszych poinformował w miniony piątek na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak zapewnił, nowe cła to kwestia 2-3 tygodni.
  • Grenlandia bliżej UE. "Nie można nas kupić". Sygnał dla Trumpa 17 maja 2025
    Grenlandia proponuje Unii Europejskiej współpracę przy wydobyciu kluczowych minerałów. To reakcja na naciski USA. – Nie można nas kupić – mówi szefowa dyplomacji wyspy Vivian Motzfeldt w rozmowie z POLITICO.

WPISY

SZUKAJ