20 styczeń 2013

Rozwiejmy mity o szkoleniach BHP i pracujmy zgodnie z literą prawa a nie na podstawie sugestii innych !!!

Autor: JAN SKOCZYLAS. Kategorie: biznes, edukacja, kursy , interesy; szkolenia kursy bhp .

Ostatnio stało się „modne” tzw. wzajemne pisemne informowanie się pracodawców, realizujących jakiekolwiek roboty i prace na terenach swoich zakładów i zakładów obcych, o zagrożeniach dla życia i zdrowia ich pracowników.
Zatem wszyscy skrupulatni behapowcy, jak jeden mąż tworzą dokumenty źródłowe , w których jest mnóstwo informacji o zagrożeniach adekwatnych dla ich zakładu , ale najczęściej dotyczących ich własnych pracowników. I to jest błąd zasadniczy.
Źródłem takiego prawnego i procesowego działania są dwa przepisy , źle interpretowane i rozumiane tj:
Przepis szkoleniowy MPiPS o treści:
§ 2.
1. Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
2. W razie wykonywania pracy na terenie zakładu pracy pracodawcy przez pracownika innego pracodawcy – pracodawca zapewnia poinformowanie tego pracownika o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia podczas pracy na tym terenie. Uzyskanie tych informacji pracownik potwierdza podpisem.
Oraz ogólnym przepis BHP, odnoszący się wyłącznie do robót budowlano, rozbiórkowo, remontowych i montażowych , w brzmieniu:
Rozdział 6; Prace szczególnie niebezpieczne ; A. Przepisy ogólne
Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe
B. Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części

§ 82.
Roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części w miejscach przebywania pracowników zatrudnionych przy innych pracach lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nie narażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności.
§ 83.
1. Przed rozpoczęciem robót, o których mowa w § 82, pracodawca, u którego mają być prowadzone roboty, i osoba kierująca robotami powinni ustalić w podpisanym protokole szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, z podziałem obowiązków w tym zakresie.
2. O prowadzonych robotach oraz o niezbędnych środkach bezpieczeństwa, jakie należy stosować w czasie trwania prac, pracodawca powinien poinformować pracowników przebywających lub mogących przebywać na terenie prowadzenia robót albo w jego sąsiedztwie.
Nie jest to szkolenie bhp
Synonimy (wyrazy bliskoznaczne) słowa informować to: anonsować, dawać znać, donosić, oświadczać.
Dokładne zaś synonimy frazy informować to:
Grupa 1
• głosić
• komunikować
• ogłaszać
• oznajmiać
• powiadamiać
Grupa 2
• instruować
• nauczać
• objaśniać
• pouczać
Grupa 3
• komunikować
• raportować
• składać raport
• sygnalizować
• zawiadamiać
• zdawać sprawę
• zgłaszać
Gdzie tutaj jest zawarty sens przekazywania sobie wzajemnie jakiś informacji zdefiniowanych na piśmie. Wystarczy zupełnie tzw. spotkanie informacyjne z pracownikami, na którym ustnie ( werbalnie) przekazuje się podstawowe informacje dot. mogących wystąpić jedynie przy realizacji danych prac , lokalnych i specyficznych zagrożeń generowanych przez te czynności lub też adekwatnych do normalnych procesów technologicznych, które maja miejsce na terenie pracodawcy podstawowego. Podstawowy to ten, który zlecił prace innemu pracodawcy zatrudniającemu pracowników własnych.
Nie musimy więc organizować i przeprowadzać szkolenia bhp dla pracowników firm zewnętrznych.
Nasz pracodawca , który wykonuje prace zlecone poza terenem firmy, ma natomiast bezwzględne obowiązki informowania i szkolenia swoich pracowników w rozumieniu literalnym treści § 2.ust.1 przepisu szkoleniowego.
Tutaj też jest nieścisłości prawna , ponieważ pracownik to osoba, z którą nawiązano stosunek pracy na podstawie przepisów Kodeksu Pracy.
W każdym innym przypadku mamy do czynienia z tzw. zatrudnianym na innej podstawie niż stosunek pracy. Czasami może też się nam trafić wolontariusz(!), którego sobie przysposobił, na odrębnych warunkach, dany pracodawca.
W tym przypadku odsyłam wszystkich do lektury przywołanych dalej stosownych artykuł z Kodeksu Pracy
Art. 304.
§ 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki zajęć odbywanych na terenie zakładu pracy przez studentów i uczniów nie będących jego pracownikami.
§ 3. Obowiązki określone w art. 207 § 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców niebędących pracodawcami, organizujących pracę wykonywaną przez osoby fizyczne:
1) na innej podstawie niż stosunek pracy,
2) prowadzące na własny rachunek działalność gospodarczą.
§ 4. W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby nie biorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom.
Art. 304 1.
Obowiązki, o których mowa w art. 211, w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.
I przy okazji poczytajcie i te dwa artykuły Kodeksu Pracy
Art. 304 3.
Do osób fizycznych prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą stosuje się odpowiednio art. 208 § 1.
Art. 304 4.
Pracodawca jest obowiązany przydzielać niezbędną odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których ich własna odzież może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na bezpieczeństwo wykonywania tych prac lub czynności

Panie i Panowie ! czytajcie i literalnie interpretujcie przepisy , a nie bezkrytycznie przyjmujcie rozwiązania, przez kogoś tam ( być może komercyjnie ) stworzone i na siłę wdrażane w setkach i tysiącach zakładów pracy.
Po co sobie dodawać pracy ?? Wystarczy lista obecności na spotkaniu informacyjnym i to wszystko. Pamiętajcie też, że zamykacie sobie możliwości obrony, w sytuacji, kiedy tak zupełnie przypadkiem nie zostanie ujęte w opasłym, pisemnym opracowaniu , jakieś tam specyficzne zagrożenie, które ujawni się lokalnie ??

Na spotkaniu natomiast można jedynie poinformować uczestników, że generalnie w danym zakładzie jest niebezpiecznie i należy uważać na wszystko co się dzieje w otoczeniu. Poza tym jak dokładnie przeczytacie powyżej przytoczone przepisy , to będzie dla Was jasne , że pracodawca, który przystępuję do realizacji prac na terenie innego pracodawcy , musi w tym zakresie opracować własne procedury i wytyczne, z którymi ma swoich pracowników zapoznać. Można ich oczywiście zarządać i zweryfikować je merytorycznie. Warto , przy robotach remontowo, budowlano , montażowych , pamiętać też o § 2 przepisów BHP przy robotach budowlanych, że o planie BIOZ nie wspomnę.
Przypominam, że osoby realizujące instruktaże stanowiskowe, muszą mieć ukończony stosowny Kurs bhp, czyli tzw. metodykę.

Zostaw komentarz

Zaloguj się, by móc komentowaą.

ZAPRASZAM DO KONTAKTU

RSS O pracy

  • Rodzice czy bezdzietni - kto płaci w Polsce więcej podatków? 6 lipca 2025
    Bezdzietni oraz rodzice pełnoletnich już dzieci odprowadzają do budżetu państwa prawie 60 proc. podatku PIT. Im więcej dzieci, tym niższy poziom wpłacanych podatków - pisze dla money.pl Małgorzata Samborska, doradca podatkowy.
  • Oto czarny koń polskiej gospodarki. "Dobrze płatne miejsca pracy" 6 lipca 2025
    Obawy o to, że wskutek starzenia się ludności i wzrostu kosztów pracy polska gospodarka straci konkurencyjność, są nadmierne. Już dzisiaj widać trendy, które zapewnią nam szybki rozwój co najmniej przez najbliższą dekadę. Niska stopa inwestycji, która nas ograniczała, odejdzie w przeszłość - mówi money.pl Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao.
  • Ważna technologia. Dostęp zagrożony? "Świat nie może sobie pozwolić" 6 lipca 2025
    - Tajwan jest dziś pod silną ochroną Stanów Zjednoczonych, ponieważ świat nie może sobie pozwolić na brak dostępu do technologii, które tam powstają - mówi Rafał Bugyi. Prezes Trumpf Hüttinger był gościem "Biznes Klasy". Zobacz całą rozmowę na YouTube.
  • Pekin odpowiada Brukseli. Wyklucza europejskie firmy z dużych zamówień 6 lipca 2025
    Władze Chin ogłosiły w niedzielę wykluczenie firm z Unii Europejskiej z dużych zamówień rządowych na sprzęt medyczny - przekazała agencja AFP. To reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która w czerwcu zapowiedziała, że chińscy producenci sprzętu medycznego zostaną wykluczeni z unijnych zamówień przekraczających wartość 5 mln euro.
  • Rewolucja w podatkach. Papierowe faktury znikną z obiegu? 6 lipca 2025
    Zaplanowane na luty przyszłego roku wejście w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) budzi wiele pytań, w tym jedno szczególnie istotne dla przedsiębiorców i konsumentów: czy papierowe faktury odejdą do lamusa? Odpowiedź brzmi: nie całkowicie, choć ich rola ulegnie znacznemu ograniczeniu - pisze dla money.pl doradca podatkowy Małgorzata Samborska.
  • Szczyt BRICS bez przywódcy Chin. Wskazują powód 6 lipca 2025
    W brazylijskim Rio de Janeiro rozpoczął się szczyt grupy BRICS, do której od stycznia należy 11 państw. W dwudniowym wydarzeniu nie wezmą udziału przywódca Chin, najsilniejszego kraju grupy, i prezydent Rosji, który objęty jest międzynarodowym nakazem aresztowania.
  • Estonia reaguje na decyzję Polski. Będzie więcej patroli na granicach 6 lipca 2025
    Estońska Policja i Straż Graniczna zwiększyły liczbę patroli na granicach kraju po tym, jak Polska przywróciła kontrole na granicy z Litwą w celu zwalczania nielegalnej migracji do UE pochodzącej od strony Białorusi – podało radio ERR.
  • Wracają kontrole na granicach. Oto za co grozi kara 6 lipca 2025
    Tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą będą wyrywkowe, a funkcjonariusze w pierwszej kolejności przyjrzą się busom i samochodom przewożącym więcej osób, zwłaszcza autom z przyciemnionymi szybami. Za przejście w miejscu niedozwolonym grożą co najmniej konsekwencje finansowe.
  • Elon Musk zdecydował. Zakłada Partię Ameryki 6 lipca 2025
    Miliarder i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa Elon Musk ogłosił w sobotę powstanie nowego ugrupowania o nazwie Partia Ameryki. Dzień wcześniej opublikował sondaż, w którym zapytał internautów, czy opowiadają się za utworzeniem nowej partii.
  • Putin buduje szlak poza kontrolą Zachodu. Wspólnie z Iranem wykuwa ostatnie ogniwo 6 lipca 2025
    Rosja zmuszona jest szukać nowych szlaków - bezpiecznych dla jej "floty cieni". Jedną z takich dróg jest rozwijany od lat tzw. Korytarz Perski. To wewnętrzny szlak wodno-kolejowy, który z udziałem Iranu pozwoli ominąć kontrolowane przez Zachód tradycyjne kanały.

WPISY

SZUKAJ